Standard Polo

Historia Koszulki Polo

Koszulka polo to pierwszy w historii mody fason, który swoją nazwę wywodzi od określonej dyscypliny sportu i w tej dyscyplinie znajduje zastosowanie. Nazwa “polo” pochodzi prawdopodobnie od tybetańskiego słowa “pulu”, oznaczającego piłkę. Sama gra ma starożytny rodowód i wywodzi się z terenu Persji, skąd rozprzestrzeniła się z czasem na cały obszar Azji. Jako ulubiona rozrywka stacjonujących w Indiach oficerów brytyjskiej kawalerii dotarła do Europy w czasach wiktoriańskich. W owym czasie strój zawodników składał z białych spodni, białego swetra i tradycyjnej, zapinanej na całej długości oksfordzkiej koszuli. Ten stan rzeczy trwał do roku 1926 i zmienił się za sprawą francuskiego mistrza tenisowego Rene Lacoste. Jemu to zawdzięczamy fason koszulki polo w jego obecnej postaci. Zaprojektowana przez Lacoste koszulka polo wykonana była z białej dzianiny o splocie pique, miała ściągaczowy kołnierzyk, krótkie, wykończone ściągaczowymi plisami rękawki i co najważniejsze – będący istotą tego fasonu, zapinany na drewniane guziki krótki dekolt, powstały w efekcie rozcięcia górnej części przodu. Koszulki te, wbrew swej nazwie opanowały najpierw korty tenisowe, dopiero potem trafiły boiska polo, a następnie pola golfowe i stadiony rugby, aby wreszcie stać się jednym ze standardów mody, wykorzystywanym często jako odzież reklamowa, czy odzież korporacyjna i znaleźć się obecnie w ofercie większości producentów.

Krój i Fason

Wzory koszulek polo zmieniają się wraz trendami mody i inwencją producentów. Mogą być one wykonywane w wersji męskiej, czy damskiej, z tkanin lub dzianin, w wybranym jednolitym kolorze lub w zestawieniach wielobarwnych o dowolnym układzie . Możliwe są kołnierzyki gładkie lub strukturalne, paskowane lub z żakardowymi wzorami. Rękawki mogą być wykańczane plisami o takim samym stopniu zróżnicowania jak w przypadku kołnierzyków. Mogą być również po prostu podkładane. Dół koszulki może być podłożony i zamknięty na obwodzie lub wykończony bocznymi rozporkami. Dodatkową opcję stanowią nakładane lub wpuszczane kieszonki. Jedynym elementem niezmiennym dla koszulek polo jest forma ich dekoltu. Może on być wykonany na trzy sposoby:dekolt kryty, dekolt wstawiany, dekolt nakładany.

Przy dekolcie krytym jego górna część wchodzi konstrukcyjnie w skład przodu koszulki, a listwa guzikowa widoczna jest jedynie w spodniej warstwie rozcięcia. W przypadku dekoltu wstawianego listwa guzikowa widoczna jest zarówno w wierzchniej jak i spodniej warstwie dekoltu, a cały dekolt jest konstrukcyjnie niezależny od przodu koszulki. Dekolt nakładany posiada listwę guzikową, której górna warstwa umieszczoną powyżej płaszczyzny przodu koszulki

Standard produkcji Koszulki Polo

Koszulka polo powinna mieć prawidłowe wszycie listwy guzikowej. To szczegół na tyle istotny, iż eliminuje pojawienie się zakładki w dolnej części dekoltu. Należy koniecznie zwrócić uwagę na ukształtowanie wykroju ramion. To element, który źle skrojony, powodujący odstawanie kołnierzyka na karku. Miarą poziomu wykonania koszulki jest ponadto sposób przygotowania kołnierzyka. Standardowo mamy do czynienia z kołnierzykami o kształcie prostokąta. W przypadku wyrobów o wyższym standardzie stosowany jest tzw. kołnierzyk odpasowany, którego kształt odzwierciedla anatomiczne krzywizny ludzkiego ciała i gwarantuje jego idealne ułożenie. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest także sposób wykończenia lewej strony dekoltu. W przypadku większości producentów koszulek na lewej stronie można znaleźć niezbyt estetyczne, wykonane overlockiem szwy obrębiające. W wyrobach o wyższym standardzie wykonania mamy do czynienia z bezszwowym zamknięciem krawędzi. Nie wpływa to wprawdzie na estetykę widocznych elementów produktu, świadczy jednak o poziomie zaawansowania technologicznego i staranności producenta koszulek polo.

Koszulki polo męskie z własnym nadrukiem

Koszulki męskie polo to niezwykle uniwersalne elementy męskiej garderoby, które w każdej sytuacji prezentują się dobrze. Coraz częściej i coraz śmielej zastępują pod marynarkami klasyczne koszule. Spersonalizowane koszulki polo męskie z własnym nadrukiem są już czymś więcej, niż tylko zwykłym elementem garderoby. Doskonale sprawdzają się jako strój biznesowy i nośnik reklamowy. Są także oryginalnym i niebanalnym pomysłem na prezent. Wykonujemy różnego rodzaju nadruki, stosując do tego haft komputerowy. Jesteśmy w stanie zrealizować każde zamówienie. Wszystkie dostępne u nas koszulki męskie polo wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów: bawełny, bawełny macerowanej, bawełny z domieszką poliestru. Oferujemy bogatą gamę kolorystyczną i różne kroje koszulek.

Sprawdź co mamy dla Ciebie    

Oznaczone , , , , ,