Jak zrobiony jest t-shirt?

Ciągle zastanawiam się czemu jedne koszulki potrafią “przeżyć” lata a inne po kilku praniach lądują w koszu. Może jak mają szczęście, to jeszcze pobędą z nami chwil kilka i posłużą jako szmatka do kurzy lub po prostu czyściwo. Raz słyszę, że to gramatura* innym, że rodzaj bawełny a jeszcze innym, że firma.  Cóż, pewno wszystkiego po trochu. Jednego możemy być pewni – gramatura nie mówi nam nic o jakości tkaniny, tylko określa jej masę na jednostkę powierzchni. O jakości i funkcjonalności tkanin decydują inne czynniki. Może warto zadać sobie zatem pytanie:

Jak zrobiony jest t-shirt?

Przyglądnijmy się zatem kolejnym etapom tworzenia popularnego “tiszerta

Etapy produkcyjne odbywają się w różnych częściach globu. Ostateczny wygląd i przygotowanie koszulki odbywa się często daleko od pierwotnego miejsca produkcji, czy raczej uprawy surowca jakim jest bawełna. Jak pisałem w poprzednim wpisie, musimy spojrzeć na proces od podstaw.  Spójrzmy na niego w kilku krokach:

Uprawa i zbiór bawełny
Uprawa bawełny wymaga czasu, słonecznego klimatu, ciepła i przede wszystkim dużo wody. Bawełna, która nie pochodzi z rolnictwa ekologicznego jest silnie zanieczyszczona a to powoduje, że żąda ciągłego nawożenia. Największym producentem koszulek ciągle pozostają USA. Mimo, że produkują najwięcej t-shirtów na świecie, są równocześnie wiodącym na świecie eksporterem bawełny. I to tuż przed Indiami, które wiodą prym w uprawie bawełny.

Tkanie bawełny
Przeznaczony do tkania surowiec jest często transportowany drogą morską do Bangladeszu, Indonezji, Kolumbii. To tu w warsztatach, maszyny przejmują cała pracę a interwencja człowieka jest w proces tkania jest niezwykle niska. Gdy zebraną bawełnę przerobiono na surowiec (czy þółprodukt) nadający się do tkania przewozi się go znów w inne miejsca. Przeznaczony do tkania, surowiec jest często transportowany drogą morską do Bangladeszu, Indonezji i Kolumbii. Tam w warsztatach, oczyszczona bawełna trafia do dalszej obróbki. Cięcia i “montażu” koszulki.

Przygotowanie koszulki
Już jako tkanina, surowiec jest transportowany głównie do warsztatów znajdujących się w krajach, takich jak Chiny, Tajlandia, Indonezja czy Bangladesz. Czemu? Na tym etapie produkcji, ludzka praca a raczej jej koszt jest bardzo ważna. Co tu mówić – przede wszystkim tania. Aby zmniejszyć koszty i zwiększyć zyski znane marki przenoszą produkcje tam, gdzie koszty są najmniejsze.

Dziś, dwa miliardy koszulek sprzedawane jest każdego roku na całym świecie. Są one czasem obiektem kultu, często ich zakup podyktowany jest wyborem osobistym lub po prostu wygodą. Nie ukrywajmy, ta część garderoby jest dziś koniecznością zarówno dla kobiet jak i mężczyzn na całym świecie. Niestety czasem tworzona w nie najlepszych warunkach.
Na szczęście można również produkować i kupować koszulki polo ze świadomością iż są produkowane w nienagannych warunkach. Tak aby promować producentów i chronić konsumentów. Tak po prostu. Z szacunku dla ludzi i środowiska. Dlatego proponujemy produkty, które producent potrafi zapewnić nas o produkcji odpowiedzialnej. Przede wszystkim bez wyzysku ludzkiej, często bardzo ciężkiej pracy.

Jednocześnie, aby wyobrazić sobie koszty wytworzenia, nie tylko te materialne w sensie pieniędzy, sprawdźmy kilka danych procesu.

Oto niektóre dane dotyczące zużycia surowca jakim jest bawełna do produkcji koszulek:

  • Na świecie przetwarzanych jest około 800 kilogramów bawełny na sekundę,
  • Na produkcje prostej koszulki, zużywa się około 300g przędzy,
  • Z 300 g przędzy, otrzymujemy około 1,3 kg oczyszczonej bawełny,
  • Z 1,3 kg bawełny, zbiera się po oczyszczeniu około 400 belek (motków) bawełnianych. Każda o wadze od 2,5 do 4 g.
  • Na to wszystko potrzeba średnio 28 krzewów bawełny i 14 m2 ziemi. Bawełnę zbieramy ręcznie lub maszynowo.  Ręcznie, dobry zbieracz potrafi zebrać potrzebną ilość bawełny na koszulkę typu t-shirt w około dziesięć minut.
  • Oczywiście zebraną bawełnę należy sprasować, wyczesać i przewieść do przędzalni. Tutaj następuje proces czysto produkcyjny zmierzający do uzyskania nici z bawełny i ich farbowania. Ale to już może na inny chwilę.

Pamiętajmy zatem, aby kupować wyłącznie koszulki ze znanego źródła.

My polecamy koszulki polo, t-shirty czy bluzy znanych producentów, którzy potrafią nas zapewnić, że przy ich produkcji stosowane są wyłącznie dobre praktyki ich wytwarzania.

 

 

*Gramatura to masa jednego metra kwadratowego wyrobu wyrażona w gramach. Często używana w odniesieniu do produktów jak papier czy wyroby włókiennicze.

Oznaczone , ,